Formalności

Ile trwa ślub cywilny

Wśród wielu par coraz częściej pojawia się temat ślubu cywilnego. Wymaga on od młodych z pewnością mniejszego zaangażowania, jeśli chodzi o przystrojenie sali, wybór sukni ślubnej panny młodej oraz kwoty, którą należy zapłacić za całą ceremonię. Inną kwestią jest fakt, że wiele par nie jest głęboko wierzącymi ludźmi i wolą wziąć ślub według własnego planu, a nie tego co uważają inni. Oprócz organizacji ważny jest czas, jaki poświęcimy na ślub. W przypadku ślubu kościelnego trwa on ponad godzinę i bardzo wiele zależy od obrządków i tradycji obowiązujących w danym regionie Polski. Ile trwa ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego

Uroczystość ślubna w Urzędzie Stanu Cywilnego trwa bardzo krótko, ponieważ jedynie 15 minut musimy poświęcić na zawarcie związku małżeńskiego.

Oczywiście zdarzają się również śluby trwające nawet 40 minut, jednak to wszystko zależy od tego kto i w jaki sposób prowadzi uroczystość oraz od samej pary młodej. W przypadku samodzielnie napisanej przysięgi lub podziękowań ślub może się przedłużyć.

Jak wygląda tradycyjny ślub cywilny?

  1. Z początku urzędnik wygłasza mowę, w której poucza młodą parę o doniosłości tego wydarzenia oraz obowiązkach i przywilejach przysługujących małżonkom.
  2. Następnie młoda para wymienia się obrączkami i podpisuje akt małżeńskim.
  3. Po wszystkim świeżo upieczeni małżonkowie mogą podziękować wszystkim zaproszonym za obecność i przenieść uroczystość na salę weselną lub do restauracji.

Zaślubiny w Urzędzie Stanu Cywilnego trwają bardzo krótko i nie trzeba się do nich w żaden sposób przygotowywać. Jedynym wspólnym czynnikiem ślubu tradycyjnego w kościele i tego w urzędzie jest obecność świadków, którzy poświadczą i łączącym młodą parę uczuciu.