Porady

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy

Według tradycji, aż do dnia ślubu narzeczona powinna nosić pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym prawej dłoni. Który to palec serdeczny? Ten najbliżej małego. Dlaczego właśnie to miejsce? Ponieważ ma znaczenie symboliczne – prawa dłoń jest przez nas kładziona na sercu podczas najważniejszych wyznań oraz to ją podajemy małżonkowi, gdy składamy przysięgę małżeńską. Niektóre panie decydują się na zastąpienie pierścionka zaręczynowego obrączką, a pierścionek zaczynają nosić na serdecznym palcu lewej dłoni. Bywa też tak, że obrączka wraz z pierścionkiem noszone są dokładnie na tym samym palcu.

Bardzo ważne by pierścionek zaręczynowy odróżniał się od pozostałych kształtem, kamieniem i materiałem, z którego jest wykonany. Dajmy na ten przykład złoty pierścionek z brylantem, jego wymowa jest bardzo jednoznaczna:

Chcę szlifować z Tobą naszą miłość i budować na złotych zasadach wspólne życie. Niech uczucie między nami będzie delikatne, trwałe i ponadczasowe – tak jak brylant.

Tradycja pierścionka zaręczynowego

Tradycja zaręczyn i wręczania przy tej okazji pierścionka pamięta czasy starożytne, a może i jeszcze dalej. Dlaczego tak ważnym jest by na palcu narzeczonej znajdował się pierścionek, a nie bransoletka czy łańcuszek?

Już w starożytności zaręczyny były obowiązkiem według prawa, który musiał poprzedzić zawarcie związku małżeńskiego. Dziewczyna za pomocą brata lub ojca składała przyrzeczenie swojemu wybrankowi, a narzeczony nie mógł zobaczyć przyszłej żony przed ślubem. Wówczas zaręczyny były praktycznym wydarzeniem, czymś w rodzaju zawarcia umowy, na znak której ojciec narzeczonej oraz narzeczony podawali sobie rękę.

Tradycja obdarowywania pierścionkiem zaręczynowym pojawiła się nieco później, ponieważ w starożytnym Rzymie popularnym stało się wręczenie narzeczonej monety bądź żelaznego pierścionka. Obrączka musiała zostać wsunięta na palec kobiety od razu po przyjęciu wybranka. W tamtym momencie przyjęto, że zakładać się go będzie na palec serdeczny. Nie bez powodu zdecydowano się właśnie na ten palec – przez niego przechodzi nerw biegnący prosto do serca. Można zatem mówić o jakiejś szczególnej więzi pomiędzy palcem, a najistotniejszym organem naszego ciała.

W czasach starożytności oprócz pierścionka zaręczynowego kobiety były obdarowywane również innymi podarkami. Dzielono je na:

  • darowiznę bezwarunkową – nie musiała być zwracana w przypadku zerwania zaręczyn,
  • darowiznę warunkową – należało ją zwrócić, jeśli narzeczeni się rozstali.

Skąd pomysł na taką darowiznę? Był to zabieg zabezpieczający w sposób materialny kobietę na wypadek zakończenia związku. A jak sytuacja przedstawiała się w starożytności? Otóż pierścionki zaręczynowe nabrały wtedy większego znaczenia i stały się niejako symbolem związania dwóch serc. Co ważne, nadal nie zmieniło się miejsce noszenia pierścionka zaręczynowego.

Zaręczyny we współczesnych czasach

W dzisiejszych czasach zaręczyny mają przede wszystkim poinformować rodziców przyszłych małżonków o ich planach na przyszłość. Najczęściej rozmowa z rodzicami przebiega w ten sposób, że podczas wspólnie spędzonego czasu narzeczony oświadcza, że razem z wybranką pragną wstąpić w związek małżeński. Tradycja mówi o tym, by przyszły małżonek najpierw uzyskał zgodę od rodziców ukochanej, ponieważ bez ich błogosławieństwa związek może być nie udany. Oczywiście same zaręczyny powinny być dopasowane pod parę, która się na nie decyduje. I co ważne – niech odbędą się tylko wtedy, gdy oboje tego pragniecie. Nie patrzcie na znajomych czy liczne naciski ze strony rodziny. W końcu większość kobiet pragnie, by ta chwila zapisała się w ich pamięci do końca życia.

Ceremonia zaręczyn

Niewiele jest równie romantycznych momentów co zaręczyny, podczas których mężczyzna prosi kobietę o to, by została jego żoną. Do kolejnych tradycji związanych z tym wydarzeniem zaliczyć można również kamień umieszczony w obrączce. Powinien on być biały – brylant lub perła – gdyż ten kolor jest symbolem szczęścia, zjednoczenia oraz nierozerwalności przyszłego małżeństwa. Oprócz tego można wybrać pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem, rubinem, ametystem, topazem lub szafirem.

Znaczenie kamieni:

  • szmaragd – jest symbolem bezpieczeństwa i harmonii,
  • rubin – symbolizuje odwagę, pasję oraz miłość,
  • diament – uznawany na najcenniejszy z kamieni, ponieważ potrafi zachwycić każdego swoją nieskazitelnością i czystością. Jest również symbolem wiecznej miłości.

Zaręczyny w Polsce

W Polsce tradycja zaręczyn i noszenia pierścionka na serdecznym palcu u prawej dłoni związana jest z historycznymi wydarzeniami. Na sposób noszenia miało ogromny wpływ powstanie styczniowe, ponieważ przed nim obrączki noszono na lewej dłoni, a prawa zarezerwowana była jedynie dla wdów. Po klęsce polskich żołnierzy ich kobiety na znak żałoby zaczęły przekładać obrączki na prawą rękę. Dzięki tak ważnemu wydarzeniu do dziś nosimy dokładnie w ten sam sposób pierścionki i obrączki. Co ciekawe np. w Wielkiej Brytanii pierścionek zaręczynowy noszony jest na lewej dłoni, a w dniu ślubu dokłada się do niego obrączkę.