Inspiracje

Ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny to jedna z form zawarcia małżeństwa, która może zastąpić ceremonię religijną. To ciekawe rozwiązanie, które zdobywa coraz więcej zwolenników. Obecnie takie śluby są szczególnie popularne w krajach Europy Zachodniej oraz w USA. Dla kogo taki ślub będzie odpowiedni? Jak powinni być ubrani państwo młodzi podczas ceremonii? Co z gośćmi?

Dla miłośników swobody

Ślub humanistyczny w Polsce nie jest jeszcze unormowany prawnie. Oznacza to, że oprócz niego, trzeba zawrzeć też małżeństwo w Urzędzie Stanu Cywilnego. Mimo to śluby te cieszą się coraz większym zainteresowaniem par. Ceremonie są przede wszystkim bardzo zindywidualizowane. Można urządzać je na plaży, we własnym ogrodzie, w parku, w ulubionym hotelu czy też wynajętym pałacyku. Tekst przysięgi jest pisany przez młodych i ma odzwierciedlać ich rzeczywiste uczucia. Właśnie z tego powodu takie śluby to propozycja dla osób, które nie chcą, by najważniejszy dzień w ich życiu był sztampowy. W końcu chodzi o to, by ślub był wyjątkowy i by dobrze obrazował miłość, która połączyła ze sobą dwoje ludzi. Ślub podczas skoku spadochronowego? Przysięga na dnie basenu? To wszystko są śluby humanistyczne, które zachwycają i wzbudzają zazdrość otoczenia. No i przede wszystkim pięknie prezentują się na fotografiach. Tak uchwycone wspomnienia staną się wspaniałą pamiątką, a unikatowe zdjęcia ślubne będą mogły zdobić ściany waszego wspólnego domu.

Wielka dowolność

Ogromną zaletą ślubów humanistycznych jest to, że podczas nich panuje kreatywna wolność. Oznacza to, że młodzi mogą zaplanować swoją ceremonię dokładnie tak, jak to sobie wymarzyli. Nie ma sztywnych ram konwenansów, których muszą się trzymać. Młodzi mogą ubrać się w klasyczne stroje, czyli białą suknię i garnitur… ale mogą też przebrać się za swoich ulubionych bohaterów filmowych. To samo dotyczy gości – mogą oni być ubrani w wyjściowe stroje, ale jeśli ślub ma motyw przewodni, to ich stroje mogą być dopasowane właśnie do niego. Taka swoboda pozostawia dużo miejsca dla kreatywnych odkryć i świetnej zabawy. Ślub może oddawać zainteresowania młodych i znajomych. Może być wyjątkowym dniem, który od początku do końca kręci się właśnie wokół młodych, z dużo mniejszym skupieniem na przestarzałej tradycji.