Porady

Co zamiast kwiatów na wesele

Czasy, gdy młoda para dostawała od każdego z zaproszonych gości bukiet kwiatów dawno mamy za sobą. Obecnie przyszli małżonkowie proszą raczej o rzeczy praktyczne, a kilkadziesiąt wiązanek czy bukiecików raczej do takich rzeczy nie należy. Jednak na co się zdecydować, jeśli nie na kwiaty? O co można poprosić w zaproszeniu? Czy oprócz bardzo popularnego wina i kuponów totolotka można zdecydować się na coś innego?

O co poprosić gości zamiast kwiatów

Wybraliście już zaproszenia, jednak nie macie pojęcia o co prosić swoich gości? Poniżej znajdziecie listę nie tylko praktycznych pomysłów na prezent, ale przede wszystkim ciekawych i nie oczywistych. Wiele par podchodzi do swojego ślubu jako do wydarzenia, dzięki któremu może zrobić coś dobrego. Dlatego nie zastanawiaj się dłużej na co się zdecydować tylko zapoznaj się z naszymi propozycjami.

  1. Sadzonki dla zapalonych działkowiczów. Jest to niezwykle trwały prezent (o ile nasza roślinka przetrwa), a po latach może się okazać, że wyrosło z niej np. bardzo piękne drzewko.
  2. Kwiaty w jednym kolorze jako dekoracja sali. Jeśli Twoim gościom nie przeszkadza branie czynnego udziału podczas dekorowania sali, możecie poprosić ich o przygotowanie ozdób w konkretnym kolorze i z konkretnym gatunkiem kwiatów. Brzmi jak plan niewykonalny, ale dla odważnych może się okazać świetnym rozwiązaniem.
  3. Ciasta na wesele. Jest to sposób na zaoszczędzenie oraz wprowadzenie nieco bardziej rodzinnej atmosfery już od samego początku. Oczywiście uprzedźcie gości o tym, że ciasta zostaną podane dopiero na przyjęciu, tak by mogli je odpowiednio zapakować.
  4. Książki. Każdy prawdziwy mol książkowy potwierdzi stwierdzenie, że książek nigdy za wiele. Oczywiście nie musicie prosić o konkretne tytuły, czy gatunki, jednak lepiej sprecyzować swoje potrzeby.
  5. Gry planszowe lub karciane. W końcu zawsze przychodzi dzień, gdy pogoda za oknem nie zachęca do spacerów, dlatego dobrze jest mieć pod ręką zapas ciekawych gier, które urozmaicą nam wieczór. Co ważne, jeśli ma to być prezent dla pary młodej bezdzietnej, warto zwrócić uwagę na to, czy można zagrać w grę we dwoje.
  6. Tekstylia domowe. Mam tutaj na myśli, poszwy, narzutki, obrusy, ściereczki, serwetki a nawet ręczniki. Możecie poprosić również o zasłony czy koce.

Jeśli chcecie by Wasze prezenty przyniosły radość innym możecie poprosić o:

  1. Przybory szkolne, które następnie przekażecie wybranym domom dziecka, hospicjom czy rodzinom zastępczym. Rzeczy takie jak zeszyty, bloki rysunkowe, długopisy i farby są niezbędne w szkole czy przedszkolu.
  2. Zabawki. Niestety takie miejsca jak domy dziecka, hospicja oraz rodziny zastępcze rzadko kiedy mogą pozwolić sobie na nowe zabawki. Jest to sposób na sprawienie, by dzieci nawet z najbardziej zapomnianych miejsc, mogły cieszyć się nową rzeczą. Podobnie sprawa ma się z ubraniami oraz środkami czystości. Przed poinformowaniem gości o konkretnych produktach możecie dowiedzcie się u źródła, co jest najbardziej potrzebne.
  3. Zbiórka funduszy na fundację lub konkretną osobę albo instytucję. Zaproponuj swoi gościom przekazanie dowolnej kwoty na wybrany przez siebie cel. Zasugeruj im, że i tak musieliby wydać pieniądze na kwiaty, wino czy całkiem inną rzecz.
  4. Karma dla zwierzą, koce i legowiska dla schroniska. Zwierzaki niestety nie są w stanie zapewnić sobie dobrobytu, dlatego jeśli znasz miejsce, w którym brakuje środków, dzięki którym zwierzakom żyłoby się godnie – pomóż mu.

Nim roześlecie zaproszenia upewnijcie się czy żaden z gości nie będzie miał problemu z przyniesieniem konkretnego prezentu. Butelka wina lub dodatki do domu nie są ciężkie w zabrania ze sobą, jednak takie rzeczy jak worek karmy, czy duże legowisko już tak.

Zastanówcie się również nad tym, czy macie w domu wystarczająco dużo miejsca, by trzymać kilkadziesiąt książek lub kilkanaście kompletów ręczników.