Porady

Na której ręce nosi się obrączkę

Obrączka niezaprzeczalnie jest symbolem małżeństwa i uczuć wobec swojej miłości życia. Wiele osób przykłada dużo uwagi do tego, czy jest ona noszona przez cały czas, czy tylko sporadycznie. Nie bez znaczenia jest również dłoń i palec, na którym nosi się złoty pierścionek. Jeśli jesteś ciekawy gdzie noszono obrączkę w starożytności i dlaczego wybrano ten a nie inny palec – przeczytaj nasz wpis!

Dlaczego lewa dłoń?

Jeśli uważasz, że lewa dłoń i czwarty palec zostały wybrane przez przypadek, to jesteś w dużym błędzie. Niegdyś uważano, że żyła wiodąca od serca – zwana żyłą miłości, mieści się właśnie na palcu serdecznym u lewej dłoni. Noszenie obrączek w tym miejscu miało gwarantować wzmocnienie uczucia i związku.

Tradycję wymieniania się obrączkami została rozpowszechniona przez Rzymian, dlatego, że jest ona okrągła i ma symbolizować początek i koniec oraz wieczność i nieśmiertelność. I chociaż tradycja noszenia obrączek jest dużo mniejsza niż niegdyś, to jednak tradycja obdarowywania się nimi jest mocno zakorzeniona w naszej kulturze.

Mimo upływu wieków obrączkę nadal nosimy na palcu serdecznym, jednak na innej dłoni. I chociaż część osób pozostaje wierna noszeniu obrączek na lewej ręce, część przełożyła ją na prawą. To, na której dłoni nosimy obrączkę jest również uzależnione od kultury danego kraju.

  • Lewa dłoń – Francja, Szwecja, Irlandia, Egipt, Brazylia, USA i Kanada.
  • Prawa dłoń – Polska, Niemcy, Hiszpania, Grecja, Bułgaria, Chile i Wenezuela.

Obrączkę nosimy na prawej dłoni

Według zapisów historycznych, na terenach Polski, już od starożytności noszono obrączki na lewej dłoni. Było to ściśle związane z wierzeniami, jednak zmiany dokonały się podczas powstań narodowych i krwawych wydarzeń, które wówczas miały miejsce. Symbolem utraty ukochanej osoby, ale również ojczyzny – było przełożenie złotej obrączki na prawą dłoń. W dzisiejszych czasach obrączka w czasie żałoby przekładana jest z prawej ręki na lewą. Oprócz tego niezwykle modne stało się obecnie uzupełnianie obrączki o grawer od wewnętrznej strony: data ślubu, imię małżonka lub krótki cytat.

Mogłoby się wydawać, że nie ma większego znaczenia, na którym palcu nosimy obrączkę, jednak tradycja i kultura mocno zakorzeniona w sercach i umysłach ludzi sprawia, że podczas ceremonii zaślubin zakładamy pierścionek na serdeczny palec ukochanego przy prawej dłoni.