Porady

Spowiedź przedślubna

Podczas organizacji ślubu i wesela młoda para musi zmagać się z niezliczoną liczbą problemów i spraw, na które na codzień nie zwracamy uwagi. Oprócz codziennego życia muszą sprostać nowym obowiązkom związanym z budżetem, dopięciem terminów oraz decyzjami związanymi z dekoracjami. Jeśli narzeczeni zdecydowali się na ślub kościelny jest to również wydarzenie duchowe, nierozerwalnie połączone z Bogiem.

Z tego też powodu przed ślubem kościelnym i konkordatowym młoda para musi przystąpić do nauk przedmałżeńskich oraz spowiedzi. Wydarzenia te są ściśle związane z wiarą chrześcijańską, a osoba księdza w całym przedsięwzięciu jest bardzo ważna.

Grzechy podczas spowiedzi

Każdy zdaje sobie sprawę, że mówienie o swoich błędach i grzechach nie jest proste, jednak w przypadku spowiedzi nie możemy zataić nawet najbardziej intymnej sytuacji z naszego życia. Jak mówi wiara chrześcijańska narzeczeni przed ślubem nie powinni współżyć ani wspólnie mieszkać. Mimo, że są to zabronione zachowania, wielu księży nie traktuje tego jako grzech ciężki, więc ich kazanie jest kałające, a pokuta trudna. Co ważne podczas spowiedzi należy wspomnieć również o sposobie traktowania drugiej osoby, znajomych oraz rodziny.

Rachunek sumienia

Nie każda osoba musi lubić i mieć łatwość w wyznawaniu swoich grzechów, dlatego też warto przed spowiedzią zmówić rachunek sumienia. Dzięki niemu odpowiemy sobie na głos:

  • czy minione spowiedzi były szczere,
  • jakie grzechy popełniliśmy,
  • czy żałujemy tego co zrobiliśmy,
  • jesteśmy wobec siebie uczciwi,
  • czy zachowaliśmy czystość przedślubną.

Kiedy spowiedź przedślubna

Według zasad panujących w kościele katolickim na terenie Polski, przyszłe małżeństwo powinno conajmniej dwa razy przed ślubem udać się do spowiedzi. Pierwsza z nich powinna mieć miejsce tuż po ogłoszeniu pierwszych zapowiedzi przedślubnych. Następny tuż przed ślubem lub wcześniej, a przed ceremonią zaślubin jeszcze raz. Tak późna spowiedź ma na celu zachować czystość naszego serca i duszy tuż przed jednym z najważniejszych dni w naszym życiu.

Jeśli stresuje Cię podejście do spowiedzi, postaraj się znaleźć spowiednika, który podejdzie racjonalnie do popełnionych przez Ciebie grzechów i pomoże Ci w dostrzeżeniu złego zachowania.