Porady

Sukienka dla świadkowej

Wprawdzie nie ma sztywnych reguł dotyczących tego, jak powinni być ubrani świadkowie, to kilka zwyczajów może regulować tę kwestię. Bardzo często młodzi są zaangażowani w to, co mają na sobie ich świadkowie w tym ważnym dniu. W końcu – są oni często obecni na najważniejszych fotografiach z uroczystości, więc muszą wyglądać odpowiednio. Jak powinni być ubrani świadkowie? O czym warto pamiętać?

Strój dla świadka

W przypadku panów wybór ubrania jest dość okrojony. Zazwyczaj sugeruje się elegancki garnitur albo w klasycznej czerni, albo w odcieniu dopasowanym do garnituru pana młodego. Wciąż pewną rzadkością są smokingi, ale świadek powinien być w niego ubrany wyłącznie jeśli pan młody także ma smoking. Warto jednak pamiętać, że krawat lub poszetka świadka powinna być dopasowana do koloru przewodniego wesela. Jeśli w klapie marynarki ma znajdować się kwiat, to także powinien on zostać uzgodniony z organizatorami przyjęcia.

Strój dla świadkowej

Panie zwykle mają większy wybór, jeśli chodzi o ubrania. Na tradycyjnym ślubie sukienka dla świadkowej powinna być elegancka, ale skromniejsza niż panny młodej. Nie powinna ona odwracać uwagi od najważniejszych osób tego dnia. Dobrze, jeśli sukienka ta jest dopasowana stylistycznie do sukni panny młodej. Można zdecydować się na użycie dopasowanych elementów kolorystycznych np. wstążki w pasie, tego samego gatunku kwiatów czy też rodzaju koronki. Czasami świadkowa ma sukienkę o kroju bardzo zbliżonym do sukni ślubnej, ale w wersji odrobinę mniej wystawnej np. jest krótsza, ma mniej warstw, mniej koronki czy mniej ozdób. Najczęściej jednak już na pierwszy rzut oka można dojrzeć pewne podobieństwa pomiędzy sukniami, więc nie może być wątpliwości co do tego, jaką rolę na weselu odgrywa świadkowa. Warto jednak pamiętać, że świadkowa powinna na weselu czuć się dość wygodnie i swobodnie. Dlatego też sukienka dla świadkowej nie powinna ograniczać jej ruchów i nie może być przeszkodą w tańcu lub wspomaganiu panny młodej podczas otrzęsin lub innych elementów ceremonii.